Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Przelotki

raba
[Usunięty]



Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 11:09   Przelotki

Postaram się zadość uczynić pewnemu kol. ale i nie tylko bo myślę ze może ktoś inny skorzysta z tych porad, zdając sobie sprawę z tego ze raczej kupujemy dziś już kompletne kije jak i z tego że każdy ma tam jakieś swoje sposoby jednak ja pisze jako ja i jak tylko potrafię napisać . Zaznaczam na zaczepki nie będę odpowiadał. :wink:

PRZELOTKI

Spodobał Ci się blank i kupiłeś bo chcesz utwierdzić siebie w przekonaniu że potrafisz zrobić coś co już jest zrobione i czeka na Ciebie w sklepie. BRAWO. Tylko jak ? No może Ci trochę pomogę.
Więc pytam i siebie zapytaj po co i jakie zadanie spełniają, mają spełnić przelotki. Podstawa to bardzo dokładne rozmieszczenie przelotek by - UWAGA siły działające były równomiernie w stosunku do blanku , są również zdania takie że czym więcej przelotek tym lepiej. Nic bardziej mylnego bo przelotek powinno być tyle ile potrzeba i koniec.
Zwróć uwagę na rozkład i na siły jakie działają na blank.




Ale to nie koniec tak łatwo to nie jest. Bo gdzie tam jeszcze idealizmu. Blank można tez za bardzo obciążyć co oznacza gorsza pracę przy wyrzucie jak i przy holu bo jeżeli jakoś tam się nam uda wyrzucić to już hol jest inna bajka. Pamiętaj by dobrać przelotki tak by przy ugięciu ( holu ) na każdą z nich działał jednakowy opór a to po to by wędka była szybka inaczej mówiąc sprawniejsza. Jak zatem uzbroić blank. Kiedyś czytałem ze ile stup ma wędka tyle przelotek ( to Angielska miara długości ). Nie prawda przy castingu tak ale przy naszych spinningowych czy odległościowych a nawet gruntowych ta zasada nie ma racji bytu. Dlaczego ano dlatego ze każdy kijek ma swój jak my to nazywamy kręgosłup linie prowadząca i do niej dostosowujemy wszystko nawet pozycje kołowrotka
JA POLECAM MONTOWAC PRZELOTKI O MNIEJSZEJ SREDNOCY PRZELOTU. .
BO – i tu znowu mamy pewne dyskusje. Jedni twierdza ze trzeba szczytowa przelotkę mieć jak największą co jest nie prawdą bo najważniejsza jest pierwsza ( wprowadzenie na tor )ta właśnie po kołowrotku i tu należy dopasować taka by przelot był czysty czyli bez oporu a te dalsze już nie maja wpływu na trzymanie wyrzutu.
Dzisiaj na rynku mamy dosyć wolny wybór jednak wydaje mi się ze ceramiczne i tytanowo – glinowe są najlepsze bo tak na prawdę ramki w jakich się znajdują pierścienie trzymają to w całości i zmniejszają ciężar przelotki. Można tez zadać sobie pytanie wysokie czy niskie a to już zależy od samego kijka. A za tym kiedy kupujesz kijek czy montujesz sam bardzo ważne jest to by dokładnie sprawdzić ilość i jakość przelotek. Zapamiętaj aby uznać wysokość kołowrotka do pierwszej jak i długość blanku i jego CW. Odradzam też zbrojenia spiral wrap czyli spiralnego no może do castingu ale i od tego odchodzą. Więc kij by go uzbroić musi posiadać gniazdo kołowrotka umiejscowione na stałe jak i multiplikatora bo jego szerokość jest istotna. W naszym przypadku robimy wszystko po raz pierwszy wie dokładność jest bardzo ważna a jeżeli mamy taki sam kijek ( od kogoś ) na wzór to jasna sprawa kopiujemy ale i w takich przypadkach należy dokładnie wyważyć położenie kołowrotka. Gdybym powiedział ze są już gotowe tablice obliczeniowe producenta jednak my tak na prawdę blanku nie znamy i dlatego musimy spełnić te warunki o których pisałem powyżej.
JAK TO ZROBIĆ.
Kiedy ja oprawiam to zawsze wiąże przelotki na teraz czyli biorę silna taśmę i obwiązuje według długości i grubości blanku przeprowadzam przez przelotki żyłkę i przywiązuję ją do czego np. do haka wbitego w ziemie i naginam czyli jak przy holu kijek i patrzę czy w każdej przelotce jest styk z żyłka i czy nagięcie jest stosunkiem do grubości blanku jak na rysunku powyżej czyli czy ugięcie statyczne nie odbiega od wspólnej i zasadniczej normy dla blanku. Po wyprostowaniu, uwolnieniu żyłka nie może dotykać wkładek przelotek środkowych a jedynie szczytowa i wodzik.



CDN
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
kamilk223 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 28
Posty: 37
Skąd: v---


Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 17:17   

Kolejny świetny artykół. Brawo.
_________________


http://s8.gladiatus.pl/game/c.php?uid=146079
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maciek 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 41
Posty: 72
Skąd: Pomorze


Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 17:57   

raba, mógłbyś pokazać jakieś zdjęcia uzbrojonych przez siebie blanków?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
raba
[Usunięty]



Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 19:53   

pokażę ale to już dalej w artykule spoko brachu schowaj ta broń :szok: :lol:

[ Dodano: Pon Wrz 13, 2010 09:22 ]
No szkoda że nie można edytować w temacie po kolei. No cóż to będzie tak.
Ciąg dalszy :]
.


Uploaded with ImageShack.us

Można tez inaczej

Uploaded with ImageShack.uswstawiam kijek do stojaka gruntowego i zawieszam na nim np., podełko plastikowe do niego wkładam ciężarki i przy ugięciu np.. 25 % blanku uzupełniam – uzupełniam znaczy przesuwam przelotki tak by blank był wygięty w stosunku do oczekiwań pod właściwym katem i powtarzamy ta czynność do pełnego obciążenia przesuwając przelotki. Nie jest to bezcelowe bo ma nam sprawić że blank widzimy pod różnymi katami a takimi jakie spotykamy w naszej wędkarskiej praktyce. Kiedy to żmudne prace wykonamy można spokojnie zbroić na stałe. Pisze o przelotkach bo nie odważyłbym się zrobić własnymi rekami cały kijek, co prawda zrobiłem kilka ale to z resztek innych połamanych a danych mi przez kolegów. Znam ludzi co to robią i niech robią a ja je uzbroję jedni lepiej drudzy gorzej a jest to czynnikiem biznesu a nie świadomości wędkarza. Przynieś mi kij i opowiedz mi o nim a ja Ci powiem co jest w nim złe, naprawię by mogło cieszyć Cię i napawać dumą.
Teraz powiem o samych przelotkach.
To podstawowe przelotki jakimi sie posługujemy no i nam na ogół wystarczają.

Uploaded with ImageShack.us
Już wspominałem że dobra przelotka to gładka wkładka i jej mocna ochrona z dobrej stali. Nie radze samemu robić z drutu jak to nie raz widzę nad woda lub przypadkiem w rekach wędkarza. To proste kupujemy. Jedynie w kijkach muchowych można samemu zastosować druciany ( bezpierścieniowe )jednak najpierw przyjrzyj się dokładnie wykonaniu i powtórz, ja sam bardzo nienawidzę w kijku muchowym przelotek oczkowych uważam to za profanację. To szczególna konstrukcja w całości. Ale do rzeczy, prawie wszystkie dziś wykonane przelotki to pierścienie, lepsze czy gorsze ale pierścienie te niższe klasy to np. Alu-oxy czy Hard a ta wysoka i przyznam nie na każda kieszeń to Alcomity – SIC – czyGold Cermet no i firma mówi sama za siebie Fuji jednak proszę uważać bo są podróbki i zamiast wkładki twardej i czystej masz pumeks. Twardość wkładki wedle wikersa jest bardzo ważna ale ważniejsza jest jej powierzchnia a wiec szlifowanie w tym Firma Fuji jest specjalista
Tak więc takie przelotki z wkładkami Hard Hard Alu-oxy czy „Hardloy stosujemy do wędek kiedy łowimy na plecionki natomiast dla lżejszych kijków a szczególnie w kijkach spinningowych o bardzo delikatnej akcji starajcie się zakładać przelotki SIC w mocnych oprawach czyli tytanowych czy Alconite. Wzrośnie za tym dynamika wyrzutu kijek jest lżejszy i pomniejszy nam straty. Byłbym tez nie odpowiedzialny gdybym nie wspomniał że trzeba je zamawiać bo na ogół w sklepach ich się nie trzyma ze względu na dosyć wygórowana cenę i uważajcie na podrobione.
No i mamy komplet SIC a w niej jak to w komplecie mamy przelotkę szczytowa dlaczego ta ? A bo ta jest najważniejsza. Zbiera ona wszystko i brud a przede wszystkim obciążenie. Najlepiej gdyby to był PST jest to wywijany wewnętrzny pierścień ale nie za ciężka i za wielka po prostu do wędki bo inaczej możemy wszystko zepsuć. A w szczególności w lekkich kijkach. Proszę tez zapamiętać że czym dalej od kręciołka tym większą role odgrywa przelotka dla całego kijka. I tu raz jeszcze przypominam by przelotek było tyle ile potrzeba by przyjęły całą silę generowana z blanku i ręki na siebie. Dokupcie tez zaczep na przynęty. Ja robię sam z drutu nierdzewnego.
No więc wiążemy motamy kleimy kręcimy i co tam nie jeszcze.

CDN jeszcze nie koniec. NIE.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Sprzęt wędkarski » Wędziska » Rodbuilding » Przelotki

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum