Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Płoć z wypływu

Qba 
spinningista

Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Posty: 325
Skąd: Lublin


Wysłany: Pon Kwi 16, 2007 22:54   Płoć z wypływu

Wypływy z oczyszczalni, wpływy do rzek ciepłych i szybkich kanałów, ach jakże to niepozorne miejsca. Patrząc na coś takiego:

niedoświadczony wędkarz pomyśli: wzburzona woda, jakaś piana, na pewno ryba stoi dalej na spokojnej wodzie. Jakże błędne będzie wtedy jego myślenie! W takich miejscach spotkać można każdą rybę, a przede wszystkim tą piękną królową naszych wód. PŁOĆ. Ryba bardzo popularna w naszym kraju, lecz czy prosta do złowienia? Ta pomarańczowo-oka księżniczka, gdy jest mała jest jeszcze głupiutka i łatwo pada łupem nawet niedzielnych wędkarzy. Z wiekiem nabiera rozumu i ostrożności. Staje się obiektem pożądania, doświadczonych spławikowców. 40 centymetrowa płoć na delikatnym zestawie potrafi sprawić mnóstwo kłopotów przy holu. Nie jest tak silnie zbudowana jak jaź czy kleń, ale posiada dużą płetwę ogonową, dzięki której stawia bardzo duży opór w wodach płynących.
Wróćmy jednak do miejsca naszego połowu. Wypływ. Zazwyczaj bardzo głęboki, woda wzburzona, płynąca dziwnymi zawirowaniami i co bardzo ważne ! ciepła i pełna pożywienia ! W takich wypływach żyje to, co płoć kocha najbardziej. Ogromna ilość ochotki. Ryba stoi w takim miejscu cały rok i zazwyczaj dużym stadem, które tylko na noc spływa na spokojną wodę.
Do połowu posłuży nam wędzisko długie, w miarę elastyczne, więc najlepiej bat. Długości odpowiednie będą w przedziale 4 a 6 metrów. Takim wędziskiem operujemy bez większych problemów i możemy reagować bardzo szybko. Zestaw. Na pewno delikatny, bo wbrew pozorom ryba w takim miejscu jest ostrożna. Haczyk max 18, najlepiej czerwony ze względu na przynętę jaką będziemy stosować. Jeśli pojawią się jazie, radze zmienić na 16, bo będą spadać ;) Żyłka główna nie grubsza niż 0.14. Ja osobiście najczęściej stosuje 0.10, albo 0.12, przy grubości przyponu odpowiednio mniejszej. Na przykład optymalnym zestawem będzie główna 0.12 na 0.10 przypon. Spławik, o niezbyt dużej wyporności. Dobieramy ja w zależności od szybkości 'pływów' odpowiednio od 0.7 grama do 1.5 grama. Spławik powinien być w miarę smukły, ale też i bez przesady, nie mylmy z jeziorowym. Co ważne, cienka, ale dobrze widoczna, w kolorze najlepiej czerwonym, antenka. Obciążenie rozmieszczamy tylko na żyłce głównej. Nigdy na przyponie! To bardzo ważne, gdy przynęta ma poruszać się w toni bardzo naturalnie, nawet na tak krótkim przyponie (ok. 15cm). Grunt. Łowimy bardzo płytko. Ryba spokojnego żeru, jaką jest płoć, nie schodzi w takich miejscach w głębinę, gdyż tam nie dociera już tyle pokarmu wypływającego z kanału. Dajemy grunt od 20 do 45-50cm. Na tych głębokościach już tylko kombinujemy ze znalezieniem ryby, bo na to nie ma reguły. Ważne jest nie zakładanie amortyzatora gumowego do bata!!!! Bardzo utrudnia to zacięcie!!! Przykładowy zestaw może wyglądać tak:


Przejdźmy do techniki łowienia. Nie stosujemy żadnych zanęt, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Nie zrobimy zanęty, która pozostawi chociażby smugę w tak wzburzonej wodzie. Za przynętę posłuży nam czerwona pasta MYSTIC. Można stosować z tym samym powodzeniem ochotkę, ale jest mniej odporna i po kilku zarzutach musimy ją zmieniać, co mija sie z celem, a efekt praktycznie ten sam. Rzuty wykonujemy w sam nurt i czekamy aż zestaw spłynie za wzburzoną wodę. Brania najczęściej następują na pograniczu bardzo wzburzonej i spokojniejszej wody. Wyglądają one tak, że spławik bardzo szybko chowa sie pod wodę i natychmiast wypływa. Dlatego też musimy być cały czas czujni i trzymać cały czas NAPIĘTĄ ŻYŁKĘ! Bez tego nie ma najmniejszych szans na zacięcie ryby, dlatego wędkarze popełniają błąd i rezygnują z takiego miejsca. Myślą, że to nurt wciąga spławik pod wodę i dlatego po zacięciu nawet bardzo agresywnego brania niema nic na haczyku.
Ryby podczas holu nie musimy odprowadzać z dala od tego miejsca, gdyż taki chlupot nie spłoszy jej stada, inne rybki będą zbyt zajęte wcinaniem każdej ochoteczki, która im pod pysk podpłynie, żeby uciekać przy najmniejszym pluśnięciu.

Gatunkiem jaki głównie występuje w takich miejscach jest właśnie płoć. Bardzo często gruba i sporych rozmiarów, gdyż w takich miejscach osiąga bardzo duże przyrosty, ze względu na bardzo duży dostatek pokarmu.





Niekiedy wpadnie też leszczyk. Jest rzadkim przyłowem wiosną, a jeżeli już padnie to niewielkich rozmiarów. Dopiero po tarle w takich miejscach zdarza sie trafić 40 centymetrowe łopaty.


Częstszym przyłowem i niekiedy bardzo kłopotliwym, jest jaź. Stoi on w takim miejscu zazwyczaj tuż za stadem płoci i wyłapuje pojedyncze cząstki pokarmu. Jest rybą silną i na sprzęcie przygotowanym na płocie i bez amortyzatorem z 45 centymetrową, żółto-okom bestią nie mamy najmniejszych szans i najczęściej, albo spada, albo rwie przypon. Trafiają się też mniejsze, które są bardzo wdzięcznymi rybkami.




Pora roku w miejscach, w których kanał wpływa do rzeki, nie ma najmniejszego znaczenia. Woda w takim miejscu jest ciepła cały rok i ryba w niej żeruje. Odgrywa za to dużą role pora dnia. Płoć zaczyna żerować dobrze w takim miejscu najczęściej dopiero koło godziny 7-8 rano i zostaje tam do 18-19 wieczorem. Pora najlepszych brań przypada na godziny między 7 a 11 i 15 a 19. Woda wręcz gotuje się od żerującej ryby.

Podsumowując, nie róbcie błędów omijając takie miejsca, bo mogą się one okazać najlepszymi na jakie w życiu trafiliście.


Artykuł oparty jest na moim wieloletnim doświadczeniu wędkarskim.

TEKST: QBA
ZDJĘCIA: QBA
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Łowienie poszczególnych gatunków » Spokojnego żeru » Płoć z wypływu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum